توجه: آیا می دانید مرورگر شما بسیار قدیمی است؟ برای استفاده کامل از امکانات این سایت، مرورگر خود را به روز کنید.

نحوه سفارش آگهی طلایی و نقره ای

بازار های سنتی ایران ،‌معماری بازار اصفهان

بازار های سنتی ایران ،‌معماری بازار اصفهان

جزئیات آگهی

با گذشت زمان ، این بازار به محل اصلی داد و ستد و مبادله ی کالا تبدیل گردید. در واقع با منعقد شدن نطفه ی اولیه ی شهر که همان بازار اصفهان است ، به تدریج اصفهان به یک شهر مهم بازرگانی تغییر ماهیت داد و بازار آن به صورت یکی از بزرگترین پر داد و ستد ترین بازار ها در آن روزگار درآمد که حتی با تصرف اصفهان توسط آل بویه در قرن چهارم هجری قمری ، رونق خود را حفظ کرد.

در زمان آغاز دوره ی سلجوقیان ، اصفهان و بازار آن وارد یک عصر طلایی شد. شهر اصفهان به عنوان مرکز حکومت سلجوقیان انتخاب شد و بر عمران و آبادانی آن افزوده شد و بازار آن به یکی از ثروتمند ترین بازار های جهان آن روز مبدل شد زیرا بخش عظیمی از مالیات ، صرف شکوفایی بازار اقتصادی آن می شد.

بازار اصفهان در مرکز جهان اسلام قرار داشت و محل برخورد تمامی راه هایی بود که از شمال و جنوب و شرق و غرب جهان اسلام به شهر اصفهان و بازار آن منتهی می گردید. بازاری که پیرامون مسجد جامع و میدان کهن پدید آمد ، به صورت خود جوش رشد و گسترش یافت ، بی آنکه هیچ طرح و برنامه ی از پیش تعیین شده ای برای آن در نظر گرفته شده باشد.
عصر سلجوقی و قرن یازدهم هجری قمری (با گسترش بازار قدیم و احداث بازار جدید) دوران اوج شکوفایی بازار اصفهان محسوب می شوند.

با آنکه معماران و شهرسازان عصر صفوی ،‌ الگوی شهرسازی را از طرح شهری دوره ی سلجوقیان تقلید کرده بودند ؛ اما در اجرای آن نظم منطقی تری اعمال کردند. بر اساس این طرح و به پیروی از الگوی دیگر شهر های اسلامی ، میدان جدیدی احداث گردید ، با احداث میدان جدید که نقش جهان نام داشت ، محوریت شهر تغییر یافت و نقش اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و مذهبی شهر که تا آن زمان در محور میدان کهنه و مجموعه ی پیرامونی آن قرار داشت به مجموعه ی جدید منتقل گردید.

نمایش اطلاعات مرتبط

  • به روز شده در تاریخ شنبه 13 آذر 1395.
  • تعداد بازدید : 475 بار
  • کد آگهی : 886215

آگهی های مرتبطبستن

انتخاب دسته بندی

ابتدا از این قسمت دسته بندی آگهی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

.
بستن

جستجو در آگهی ها

پس از انتخاب دسته بندی ، از این قسمت برای جستجوی دقیق آگهی ها استفاده کنید.

.
بستن

منوی کاربری

از اینجا ثبت نام کنید ، وارد پنل کاربری شوید و سپس آگهی های خود را مدیریت کنید.

.
بستن

متشکریم

کاربر گرامی ، امیدواریم امکانات سایت هفتاد ده برای شما مفید باشد. از حسن انتخاب شما متشکریم.