توجه: آیا می دانید مرورگر شما بسیار قدیمی است؟ برای استفاده کامل از امکانات این سایت، مرورگر خود را به روز کنید.
 • سفارش آگهی در نیازمندی های خراسان
 • نرم افزار سفارش آگهی در روزنامه خراسان

رمز و راز آرامش بازار ارز

رمز و راز آرامش بازار ارز

جزئیات آگهی

بازار ارز در مقایسه با هفته‌های قبل با نوسان کمتری همراه است؛ به‌طور مشخص ارتفاع تغییرات دلار در کانال ۳ هزار و ۶۰۰ تومانی به‌ویژه در سه روز گذشته تقریبا کمتر از برخی از مقاطعی بود که این ارز در کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان حضور داشت. در ادامه روند کم‌نوسان مذکور، در اولین روز از دومین هفته آبان ماه، دلار با افزایش جزئی تک تومانی به قیمت ۳ هزار و ۶۲۱ تومان رسید.

به باور کارشناسان بازار، دلیل کاهش دامنه نوسانات خروج اثرگذاری دو موضوع از بازار در روزهای اخیر بوده است. موضوع اول، روانی- رفتاری (حساسیت نسبت‌به سطح ۳۶۰۰ تومان) و موضوع دوم، دیدگاه معامله‌گران نسبت به سطح قیمت در دو کانال مختلف بوده است. برخلاف روند کم نوسان دلار، روز شنبه، سکه تمام بهار آزادی افزایش کانالی را تجربه کرد. در اولین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی با افزایش ۴ تومانی به قیمت یک‌میلیون و ۱۱۱ هزار تومان رسید. این در حالی بود که سکه در آخرین روز هفته گذشته، کاهش کانالی را تجربه کرده بود. به گفته فعالان، تغییر مسیر سکه در روز شنبه بیش از هر عاملی ناشی از افزایش بهای اونس در بازارهای جهانی بود. طلای جهانی روز جمعه در محدوده هزار و ۲۷۰ دلار نوسان داشت و با قیمت هزار و ۲۷۵دلار به کار خود پایان داد.

تلقی غیررسمی‌ها
زمانی که قیمت دلار در کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان بود، یک تصور و تلقی در میان معامله‌گران غیررسمی وجود داشت که تغییرات قیمت این ارز را تحت تاثیر قرار می‌داد. به گفته فعالان، معامله‌گران احساس می‌کردند اراده‌ای وجود دارد که قیمت دلار از سطح ۳ هزار و ۶۰۰ تومان عبور نکند. این تلقی موجب می‌شد که معامله‌گران ارزی تلاش کنند که دامنه‌هایی را در سطح ۳ هزار و ۵۰۰ تومان برای نوسانگیری ایجاد کنند. در این وضعیت، آنها در قیمت‌های پایین اقدام به خرید دلار می‌کردند و در سطح بالاتری در کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان اقدام به فروش آن می‌کردند. در واقع، تلقی آنها از حساسیت نسبت به سطح ۳ هزار و ۶۰۰ تومان، انگیزه این عده برای ایجاد نوسان در دامنه‌های کوتاه را بالا می‌برد. می‌توان گفت که این عده از حساسیت بازارساز سعی می‌کردند به نفع خود استفاده و بدون ورود دلار به کانال بالاتر کسب سود کنند.

دیدگاه قیمتی معامله‌گران
موضوع دومی که قیمت دلار را در سطح ۳ هزار و ۵۰۰ تومان تحت تاثیر قرار می‌داد، نگاهی بود که برخی از معامله‌گران نسبت به سطح قیمت داشتند. به گفته فعالان، زمانی که شاخص ارزی در کانال ۳ هزار و ۵۰۰ تومان قرار داشت، عده زیادی از معامله‌گران احساس می‌کردند که قیمت پایین‌تر از نقطه تعادلی قرار دارد.در این وضعیت، در بیشتر مواقع تقاضا در بازار بالا بود و تنها عرضه بازارساز بود که تا حد زیادی قیمت را مدیریت می‌کرد. به زبان ساده‌تر می‌توان گفت، معامله‌گران احساس می‌کردند که دلار ارزان است، در نتیجه تقاضا در بیشتر مواقع در بازار بالا بود. در واقع، نقطه عطف عرضه و تقاضا به شکلی تعریف شده بود که تقاضا برای خرید همیشه در سطح بالایی قرار داشت. در این وضعیت، هزینه زیادی برای ماندن دلار در سطح ۳ هزار و ۵۰۰ تومان و پاسخگویی به تقاضای زیاد بازار وجود داشت.

خروج عوامل نوسان‌ساز
قیمت دلار دوشنبه گذشته از مرز ۳ هزار و ۶۰۰ تومان عبور کرد. عبور شاخص ارزی از این مرز موجب شد که قسمتی از تقاضایی که در کانال پایین تر قرار داشت، از بازار خارج شود. به این ترتیب، گذر دلار از مرز ۳هزار و ۶۰۰ تومان این مزایا را داشت که دسته‌ای از معامله‌گران را فیلتر کرد. این دسته کسانی بودند که تمایل نداشتند در کانال جدید قیمت ریسک کنند. آنها که در کانال پایین تر با تصور حساسیت نسبت به سطح ۳ هزار و ۶۰۰ تومان نوسانگیری می‌کردند، هنوز بعد از عبور دلار از کانال یاد شده به دیدگاه مشخصی نسبت به سطح قیمت نرسیده‌اند. دومین موضوع آن است که کسانی که در گذشته تصور می‌کردند قیمت دلار در سطح پایینی قرار داشت و با توجه به آن اقدام به خرید دلار و بعضا دپوی آن می‌کردند، پس از عبور دلار از سطح ۳ هزار و ۶۰۰ تومان با احتیاط بیشتری در بازار فعالیت کرده‌اند.در نتیجه به نظر می‌رسد که این دو عامل در کاهش نوسانات بازار در کانال جدید تا حدی اثرگذار بوده‌اند.

http://tajmirexchange.com/

نمایش اطلاعات مرتبط

 • به روز شده در تاریخ شنبه 22 آبان 1395.
 • تعداد بازدید : 289 بار
 • کد آگهی : 889138

آگهی های مرتبط

 • ماموریت صرافی

  ماموریت صرافی

  ارائه کلیه خدمات ارزی به مشتریان داخلی و خارجی در زمینه های ذیل: • خريد و فروش کليه ارزهاي معتبر ...

  • 1395/09/15 | تهران | دارکوب | 22888887


بستن

انتخاب دسته بندی

ابتدا از این قسمت دسته بندی آگهی مورد نظر خود را انتخاب کنید.

.
بستن

جستجو در آگهی ها

پس از انتخاب دسته بندی ، از این قسمت برای جستجوی دقیق آگهی ها استفاده کنید.

.
بستن

منوی کاربری

از اینجا ثبت نام کنید ، وارد پنل کاربری شوید و سپس آگهی های خود را مدیریت کنید.

.
بستن

متشکریم

کاربر گرامی ، امیدواریم امکانات سایت هفتاد ده برای شما مفید باشد. از حسن انتخاب شما متشکریم.